Adana Çimento tarafından TS EN 197-1 standardına uygun üretilen her tip çimento bilgisine bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

Ürün Adı Tipi Standardı Kullanım Alanı
Beyaz Portland Çimento CEM I 52,5 R (Beyaz) TS EN 197-1
TS 21
Üstün kaliteli beyaz çimento (Süper Beyaz), dekoratif amaçlı olarak üretilen bir hidrolik bağlayıcıdır. Ayırt edici temel özellikleri dayanım kazanımının yüksek olması, estetik ve dekoratif özelliklere sahip olması, yüzey düzgünlüğü ve görünüş güzelliğidir. Minimum %85 beyazlık oranına sahiptir.
Beyaz Portland Kalkerli Çimento CEM II/B-LL 42,5 R (BEYAZ) TS EN 197-1 Portland Kalkerli beyaz çimento (Ekstra Beyaz), genel kullanım ve estetik amaçlı yapılar içindir. Çok ince olması nedeniyle daha pürüzsüz yüzeyler elde edilir. Ayrıca katkılı çimento olması nedeniyle çevreci bir üründür. Minimum %82 beyazlık oranına sahiptir.
Portland Çimento CEM I 42,5 R TS EN 197-1 Genel kullanım amaçlıdır. Yüksek dayanımlı beton gerektiren yerlerde, ilk dayanımın yüksek olması istenen beton yapımında kullanılan çimento tipidir.
Portland Kompoze Çimento CEM II/B-M (S-P) 42,5 N
CEM II/B-M (S-V) 42,5 R (İskenderun)
TS EN 197-1 Portland çimentonun kullanıldığı alanlarda kullanılabilir. Katkı içermesi nedeniyle hidratasyon ısısı portland çimentoya göre düşüktür.
Yüksek Fırın Cüruflu Çimento CEM III/A 42,5 N
CEM III/A 42,5 N (İskenderun)
TS EN 197-1 Kıyı ve liman inşaatları,açık deniz yapıları, atık su tesisleri gibi kimyasal ataklara karşı direnç gerektiren inşaatlarda, barajlar, betonarme yeraltı su boruları, tünel kaplamaları, genel amaçlı inşaatlarda ve düşük hidratasyon ısısına gerek duyulan kütle betonlarında kullanılır.
Kompoze Çimento CEM V/A (S-P) 32,5 R
CEM V-A(S-P-V) 32,5R
CEM V/A (S-V) 32,5R (İskenderun)
TS EN 197-1 Genel olarak baraj, sıva ve duvar harcı, su kanaletleri, arıtma tesisleri, kütle beton dökümünde, yol kaplama betonları ve yapı kimyasalları üretiminde kullanılır.
Öğütülmüş Yüksek Fırın Cürufu C2055-CPR-156-TR
2055-CPD-053 (İskenderun)
TS EN 15167-1 Hazır betonda, CEM III tipi Cüruflu çimento üretiminde veya diğer katkılı çimento tiplerinde katkı bileşeni olarak kullanılır.
Starcem CEM II/A-S 42,5R TS EN 197-1 STARCEM, Hazır Beton Üretiminde (tüm beton sınıflarında), Köprü, beton yol, viyadük ve tünel gibi özel projelerde, Endüstriyel olarak üretilen beton ürünlerinde (prefabrike yapı elemanları, bordür, parke taşı, kiremit, vb.) kullanılan yüksek performanslı ve çevre dostu bir üründür.
Özel Çimento Tipleri

Müşteri ihtiyaçlarına göre özel olarak dizayn edilen çeşitli çimento tipleri: Marmaray su altı tüp tünelinde kullanılan çimento, sülfata dayanıklı çimento, petrol çimentosu vb.
Çimento Nedir ? Çimento kelimesi, yontulmuş taş kırıntısı anlamındaki Latince ‘caementum’ kelimesinden türemiştir.